Picking A Fight With Food Inflation

June 20, 2011

5 Comments

  1. Martha

    Today I purchased a package of chicken thighs which were originally $6.24, for 50% off! I shop the “clearance” section’s, as well as look for items with last day expiration dates. Because I’m only buying for one, I can do this every 3 days. I only buy what I can consume in those 3 days. I’m careful in choosing though! Works for me.
    Martha.

    Reply
  2. Matt Bell

    Thanks for the comments, Steve, Scott, and Daniel. Great points.

    Scott, the cow idea isn’t actually too far fetched. I don’t know about keeping one in the backyard, but I’ve heard of people who buy a share of a cow and how that can save a lot on the cost of meat.

    Daniel, I hear ya on the organic issue. We have gotten in the habit of buying certain organics based on Consumer Report’s advice — see their recommendations here https://www.mattaboutmoney.com/resources/links/ under Food. Our kids go through a lot of milk and we buy organic, which costs about $6 a gallon. So, we need to be vigilant about saving in other areas.

    Reply
  3. Daniel R. Carlson

    Another good article for saving money. I believe at the same time you need to be aware of the huge amounts of GM (genetically modified)products in processed foods. We have been advised as well to only buy USDA organic cetified products. One pays a higher price for those products, but the quality of those products should also be better and the flavor on much of it is certainly superior.

    Thanks for your articles. They are a blessing to many.
    Dan

    Reply
  4. Scott

    Good Article Matt,
    I personally don’t “cherry-pick”. I find that the cost of gas in my vehicle out weighs any savings.
    As we do not have a huge pantry, we can only handle two -three weeks of groceries. My number one rule is that I do not by most items unless they are on sale. Most things run in cycles and though we may have to do without for awhile , when things are on sale I am not afraid to stock up.
    We also started making our own bread (in a bread maker) over a year ago. We make buns and treats as well ! No one in our family would go back to store bought bread . Cereal is a treat , and only when it is 2.25 or less per 15 oz. or bigger box.
    As for coffee, we go with organic (whatever is on sale) as the price is not that far from the regular stuff and it is so much better (maybe a luxury item here !).
    If we could find a place for a dairy cow , I am ready to milk one ! Dairy is our biggest expense by far.
    Keep up the exciting articles . Your writing draws my attention on every update .
    Scott

    Reply
  5. Steve Roblee

    One thing to watch is the price per ounce. We often think that larger packages are less expensive. However, when calculating the price per ounce, if it’s not shown on the shelves, larger packages are often more expensive on a unit cost than smaller sizes. This is especially true for cereals, laundry detergent, salsa, ketchup, and other items where the same product is offered in a variety of sizes. It’s almost impossible to compare the value of one brand or package of toilet and facial tissues, paper towels, etc, since the number of sheets is pretty meaningless. You need to use three towels rather than one, the less expensive towels are actually more expensive. So experience from use is an important factor in our purchasing decision.

    Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Share This